Fragrance Formulation Development

รบกวนสอบถามค่ะ

Need help and get help on fragrance formulation development

Please ask questions Please help the team to take a look.

Postby lalida.spp » Thu Jul 28, 2022 10:49 pm

B6479d9caa5">

สวัสดีค่ะ

ต้องการทำ Alcohol-free Pillow mist ด้วยเบสที่เป็นน้ำ + Witch Hazel ส่วนกลิ่นหอมที่ใช้มาจาก Essential Oils และ terpenes โดยมีคำถามดังนี้ค่ะ

1. Linalool, Myrcene, Geraniol และ Limonene เป็น terpenes ที่มาจากธรรมชาติทุกตัวเลยไหมนะคะ? ถ้าไม่ใช่ทุกตัว มีตัวไหนบ้างคะ สามารถใช้ผสมในส่วนผสมน้ำหอมได้ไหมคะและให้คุณสมบัติเชิง Aromatherapy ทุกตัวไหมนะคะ? (เข้าใจว่า terpenes ดังกล่าวมีในกัญชา ออกฤทธิในเชิง sedative เลยอยากใช้ terpenes เหล่านี้ใน pillow mist เพื่อช่วยให้หลับง่ายค่ะ)

2. วิธีใช้ Linalool, Myrcene, Geraniol และ Limonene อันนี้คือสามารถผสมลงใน Essential Oils ได้เลยไหมนะคะ แล้วค่อยผสมลงกับเบส?

3. สัดส่วนของ terpenes ควรจะเป็นเท่าไหร่ต่อน้ำมันหอมระเหยคะ? หรือแล้วแต่ว่าอยากให้เข้มข้นระดับไหน มีข้อควรระวังอะไรไหมนะคะ?

4. เพื่อที่จะผสม น้ำ, Witch Hazel และน้ำหอม มีตัวทำละลายตัวไหนแนะนำบ้างไหมคะ? ต้องการแบบไม่ต้องอุ่นเพื่อให้ส่วนผสมเข้ากันเพราะกลัวน้ำหอมและ terpenes เสื่อมสภาพค่ะ ถ้าเป็นแบบที่ใช้สัดส่วนไม่มากจะดีมากๆเลยค่ะ (สัดส่วนควรเป็นเท่าไรคะ?)

5. มีสัดส่วนที่แนะนำระหว่างน้ำกับ Witch Hazel ไหมคะ?

6. สำหรับการสารกันเสีย ใช้ Mild Preserved Eco™ เพียงพอไหมนะคะ? เพราะอยากจะเคลมว่าเป็น Preservative-Free ค่ะ

7. สำหรับการคำนวณวันหมดอายุ อันนี้มีวิธียังไงคะ หรือทาง Myskinrecipes รับคำนวณไหมคะ?

8. ต้องการให้อายุผลิตภัณฑ์มีระยะเวลาประมาณ 2 ปีค่ะ ถ้าดูจากส่วนผสมที่ใช้จะพอเป็นไปได้ไหมนะคะ?

9. ส่วนผสมดังกล่าวปลอดภัยต่อคุณแม่ตั้งครรภ์ไหมนะคะ? รบกวนขอคำแนะนำเรื่อง warning labels ด้วยค่ะ อันนี้ควรจะมีใส่บนฉลากไหมนะคะสำหรับเรื่องการแพ้สารต่างๆใน solution หรือใส่แค่ส่วนผสมให้ชัดๆพอคะ?

10. มีสารตรึงกลิ่นที่แนะนำไหมคะ? ดูตารางของ FloraFix ไม่ค่อยเข้าใจเท่าไหร่ค่ะ สำหรับส่วนผสมดังกล่าวสามารถใช้ FloraFix ได้ไหมนะคะ สัดส่วนควรเป็นเท่าไหร่คะ?

ขอขอบคุณมากๆล่วงหน้าค่ะ

lalida.spp

Has thanked: 1 Times
From thanks :: 0 Times
Recipes Count: 0

Re: Please ask questions Please help the team to take a look.

Postby lalida.spp » Mon Aug 01, 2022 10:48 am

Hello, please allow me to repost because the system has a problem in the previous post. I want to make Alcohol-free Pillow mist with water base + witch hazel. The fragrance used is from Essential oils and terpenes. I have the following questions: 1. Linalool, Are Myrcene, Geraniol and Limonene all natural terpenes? if not all Which one do you have? Can it be used in perfume ingredients and will it give all aromatherapy properties? (Understand that such terpenes are in cannabis It's sedative, so I want to use these terpenes in a pillow mist to help me fall asleep easily.) 2. How to use Linalool, Myrcene, Geraniol, and Limonene. Can I mix it into essential oils? and then mix it with the bass? 3. What is the ratio of terpenes to essential oils? or depending on what level of concentration you want Are there any precautions? 4. In order to mix water, Witch Hazel and perfume, is there any solvent you recommend? I need it without warming for the ingredients to mix together because I'm afraid of perfume and terpenes deteriorating. If it's a model that doesn't use a lot of proportions, it will be very good. (How much should the proportion be?) 5. Is there a recommended ratio between water and Witch hazel? 6. For preservatives, is Mild Preserved Eco™ enough? because I want to claim that it is Preservative-free. 7. For calculating the expiration date. How to do this? or Myskinrecipes Can you calculate it? 8. I want the shelf life of the product to be around 2 years. Is it possible to look at the ingredients used? 9. Are these ingredients safe for pregnant women? Please advice on warning labels. Should this be included on the label for allergies in the solution or just the ingredients to be clear enough? 10. Is there any recommended flavoring agent? Looking at florafix's table, I don't quite understand. Can you use florafix for this mixture? What proportions should be? Thank you very much in advance.
lalida.spp

Has thanked: 1 Times
From thanks :: 0 Times
Recipes Count: 0

Return to Fragrance Formulation Development